Co mi jest Panie Doktorze? 30 proc. osób choruje niestandardowo [Podcast]

Odyseja diagnostyczna to termin zwykle używany odnośnie długiego procesu dochodzenia do diagnozy w przypadku chorób rzadkich. Jednak w praktyce okazuje się, że pacjenci, którzy cierpią na choroby dość powszechnie występujące też borykają się z brakiem diagnozy.
Czasami wystarczy chorować „dziwnie”, mieć inne objawy niż większość ludzi z daną chorobą lub z jakiegoś powodu nie pasować do obrazu chorego na dane schorzenie.

Fot. Focus o Zdrowiu

Choruje niestandardowo i nie może uzyskać diagnozy

Czasami wystarczy chorować „dziwnie”, mieć inne objawy niż większość ludzi z daną chorobą lub z jakiegoś powodu nie pasować do obrazu chorego na dane schorzenie. Jak tłumaczy w podcaście „Focus o Zdrowiu” Konrad Michalski, lekarz medycyny rodzinnej i dyrektor medyczny Jutro Medical, nawet 30 proc. osób może prezentować niestandardowe objawy danej choroby lub nie pasować do książkowego obrazu osoby cierpiącej na daną chorobę.

Ci chorzy często chodzą od lekarza do lekarza, żeby dowiedzieć się na co chorują. Ta „odyseja diagnostyczna” czasem trwa latami i powoduje znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Tu bardzo ważna jest rola lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ te osoby zwykle najpierw trafiają właśnie do niego.

Dyskryminacja u lekarza

Niestety krótki czas wizyty, sztampowe podejście, a czasami dyskryminacja sprawiają, że pacjent wychodzi bez diagnozy. Jak tłumaczy doktor Michalski, ofiarami dyskryminacji u lekarzy POZ padają często osoby chorujące na otyłość, młode, leczące się psychiatrycznie.

Czytaj także: Adherence. Pacjent współodpowiedzialny za proces leczenia

Doświadczają jej też kobiety, które zwykle mają nasilone objawy bólowe przy różnych chorobach. Ból u kobiet często jest objawem bagatelizowanym przez lekarzy.

Doktor Michalski tłumaczy, że kierowana przez niego placówka jest pod tym względem wyjątkowa. Ponieważ dla lekarzy tam pracujących niezwykle ważne jest, żeby nie dyskryminować żadnego pacjenta. Właśnie dlatego chętnie korzystają z tej przychodni chociażby osoby w spektrum autyzmu. Placówka działa w ramach kontraktu z NFZ.

Lekarz radzi również jak przygotować się do wizyty i jak rozmawiać z lekarzem, kiedy od dłuższego czasu nie możemy uzyskać diagnozy.

Czytaj także: Choroby cywilizacyjne. Nic nie zdziałamy bez edukacji i profilaktyki

Anna KaczmarekA
Napisane przez

Anna Kaczmarek

W Focus o Zdrowiu pełnię funkcję redaktor naczelnej. Jestem też autorką podcastu „Focus o zdrowiu”. Dziennikarskie szlify zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Później pracowałam m.in. w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, a następnie w portalu branżowym Rynek Zdrowia. Przez prawie 10 lat byłam najpierw redaktor prowadzącą, a później redaktor naczelną sektora zdrowie w Grupie NaTemat. Moja praca dziennikarska została wielokrotnie doceniona. W 2024 r. otrzymałam wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra” w kategorii „choroby serca”. W kwietniu 2024 r. Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przyznała mi nagrodę „Zdrowe Pióro 2023” w kategorii Internet. Zdobyłam też I nagrodę w konkursie na „Dziennikarza Medycznego Roku 2023” w kategorii Internet. W 2022 r. otrzymałam „Kryształowe Pióro” w kategorii „onkologia” w konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra”. W 2019 r. i 2020 r. zdobyłam wyróżnienia w tym konkursie. Jestem laureatką wyróżnienia w konkursie „Sukces Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – media i PR” oraz „Sukces Roku 2022 w Ochronie Roku – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i PR”. W 2023 r. otrzymałam od Koalicji dla Wcześniaka tytuł „Anioła Wcześniaków”.