DaVita Polska ogłosiła wyjątkowy sukces swojego zespołu z Brzeska. Czworo pacjentów, leczonych i przygotowanych w miejscowej stacji dializ, przeszło przeszczepienie nerki w zaledwie dwa dni – 4 i 5 grudnia 2024 roku. Operacje odbyły się w trzech ośrodkach transplantacyjnych w Gdańsku, Wrocławiu i Lublinie. Wszystkie zakończyły się sukcesem, a pacjenci wracają do zdrowia.
Dr n. med. Marta Serwańska-Świętek, nefrolog, transplantolog kliniczny, zastępca dyrektora medycznego DaVita Polska, mówi:
Przeszczepienie nerki jest preferowaną metodą leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Po udanej operacji pacjenci żyją dłużej niż chorzy dializowani, możliwy jest powrót do pełnej aktywności zawodowej, a jakość życia bardzo się poprawia. Najlepsze wyniki odległe można uzyskać u pacjentów, którzy otrzymują narząd od dawcy żywego przed rozpoczęciem dializ (w trybie preemptive). Konieczna jest szczegółowa ocena umożliwiająca wczesne wykrycie i leczenie chorób, które mają wpływ na długoterminowe przeżycie biorcy i funkcję przeszczepionego narządu. Pacjenci, którzy nie mają przeciwwskazań, powinni być jak najszybciej zgłoszeni do Krajowej Listy Oczekujących na Przeszczepienie (KLO). W ośrodkach DaVita ten proces traktujemy priorytetowo.
Przeszczepione nerki podjęły swoje funkcje, a pacjenci wracają do zdrowia. Za sukces całego procesu odpowiadał dr n. med. Piotr Jasik, ordynator stacji dializ DaVita w Brzesku, który koordynował od strony klinicznej i organizacyjnej przygotowanie i zgłoszenie pacjentów do przeszczepu.
Na “nowe” nerki czeka się w Polsce za długo
W minionym roku w Polsce przeszczepiono rekordową liczbę narządów – niemal 2200, w tym 1132 nerki. Mimo tych sukcesów lista oczekujących na przeszczepienie wciąż nie rośnie. Proces kwalifikacji pacjentów jest wydłużony z powodu braku szybkiej ścieżki wykonywania badań i konsultacji.
Czytaj też: Pokazali mu nową nerkę, a później ją wszyli. Pierwszy taki przeszczep na jawie
Lekarze z DaVita od lat walczą o lepsze rozwiązania systemowe. W 2018 roku firma wprowadziła wewnętrzną procedurę wspierającą dostęp pacjentów do programu przeszczepiania nerek. Każdy pacjent otrzymuje “teczkę transplantacyjną”, zawierającą wszystkie niezbędne dokumenty i instrukcje, które pomagają w koordynacji leczenia. Dzięki temu chory może samodzielnie organizować wyjazd na operację, co skraca czas od pobrania narządu do przeszczepienia – kluczowy dla powodzenia operacji.

Dr n. med. Marta Serwańska-Świętek tłumaczy:
Przygotowania trwają średnio 15 miesięcy, a opóźnienia wynikają z braku systemowego rozwiązania, które usprawniłoby realizację tego procesu. Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o stworzenie szybkiej ścieżki, na wzór karty DiLO w onkologii.
DaVita Polska, w ramach kampanii edukacyjnej “PChNijmy nefrologię do przodu”, apeluje o pilne zmiany w leczeniu przewlekłej choroby nerek (PChN). W Polsce na PChN cierpi 4,7 miliona osób, a schorzenie to coraz częściej prowadzi do schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej dializ lub transplantacji. Na świecie z PChN żyje około 850 milionów ludzi, a do 2040 roku choroba ta stanie się piątą najczęstszą przyczyną zgonów.