Uśmiech pod lupą. Co trzeci Polak nie wie, jak myć zęby

Zęby stałe mamy tylko jedne, a mimo to wielu z nas nie potrafi o nie właściwie zadbać. Przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej warto przyjrzeć się codziennym nawykom – badania pokazują, że 87 proc. Polaków popełnia podstawowe błędy podczas codziennej higieny, a niemal co drugi odwiedza dentystę dopiero wtedy, gdy pojawi się ból.
Zęby – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Zęby – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Obchodzony 20 marca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest edukacja i promocja dobrych nawyków stomatologicznych. W Polsce do akcji przyłącza się m.in. firma Haleon – producent znanych marek, takich jak Sensodyne, Parodontax, Aquafresh czy Corega – która w najnowszym badaniu przyjrzała się codziennym nawykom Polaków.

Czytaj też: Ten lek sprawi, że odrosną nam zęby. Testy na ludziach ruszają już za kilka miesięcy

Wnioski? Choć coraz chętniej odwiedzamy dentystę, nadal popełniamy podstawowe błędy w higienie jamy ustnej. Najczęstszy? Aż 87 proc. z nas po umyciu zębów… przepłukuje usta wodą, tym samym osłabiając działanie fluoru chroniącego szkliwo.

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Ból przy piciu gorącej kawy lub lodowatej wody? To może być nadwrażliwość zębów. Szacuje się, że problem ten dotyczy aż 70 proc. Polaków – jednak aż 2/3 tej grupy nie zdaje sobie z tego sprawy. Co więcej, 46 proc. osób z nadwrażliwością lub chorobami dziąseł nie sięga po odpowiednie, specjalistyczne pasty.

Czytaj też: Zęby odrastają: czy to koniec z drogimi implantami?

Robert Buda, dyrektor medyczny w Haleon, mówi:

Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyka wielu Polaków, ale często jest ignorowany. Odsłonięta zębina może sprawiać, że codzienne czynności, takie jak picie gorącej kawy czy zimnych napojów stają się bolesne i nieprzyjemne. Dlatego tak ważne jest, aby używać odpowiednich past do zębów i regularnie odwiedzać dentystę, by uniknąć dalszych problemów.

Z badania wynika też, że 56 proc. Polaków błędnie uznaje kawę z cukrem za największego wroga szkliwa. Tymczasem to kwaśne napoje, jak soki cytrusowe, powodują większe szkody. Tylko co czwarty badany wie, że po ich wypiciu należy odczekać przynajmniej 30 minut przed szczotkowaniem – w przeciwnym razie ryzykujemy mechanicznym uszkodzeniem osłabionego szkliwa!

O zęby warto dbać w każdym wieku /Fot. Unsplash

Choć 43 proc. Polaków odwiedza dentystę przynajmniej raz w roku, aż 45 proc. decyduje się na wizytę dopiero w momencie odczuwania bólu lub dyskomfortu. Główne powody unikania regularnych kontroli to brak poczucia potrzeby (28 proc.), lęk przed stomatologiem (27 proc.) oraz koszty leczenia (16 proc.). Z drugiej strony, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać znaczenie codziennej profilaktyki – aż 75 proc. myje zęby dłużej niż dwie minuty, a 64 proc. ma świadomość, że w trakcie wizyty u dentysty można wykryć także inne schorzenia ogólnoustrojowe.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dostosowanie pasty do wieku dziecka – 30 proc. rodzin nie sięga po specjalne preparaty dla najmłodszych. Tymczasem to właśnie w dzieciństwie kształtują się nawyki, które mogą zapewnić zdrowy uśmiech na całe życie. Specjaliści zalecają, by do 7–8. roku życia rodzice samodzielnie szczotkowali dzieciom zęby i uczyli prawidłowej techniki.

Firma Haleon prowadzi szeroko zakrojone działania edukacyjne. W 2024 roku niemal 14 tys. dzieci uczestniczyło w programach profilaktycznych w szkołach, a w 2025 liczba ta ma wzrosnąć do 15 tys. Celem jest zmiana nawyków – zanim pojawią się problemy.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.