Badanie HYPIEND. Jak “wieczne chemikalia” zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego oraz wpływają na przebieg ciąży i rozwój dzieci

Badanie HYPIEND. Niedoczynność tarczycy, zaburzenia neurologiczne i przedwczesne dojrzewanie płciowe, zaburzenie płodności czy przyczynienie się do rozwoju cukrzycy, otyłości oraz zachorowań na nowotwory złośliwe moga spowodować “wieczne chemikalia”. Są obecne w tworzywach sztucznych, pestycydach i innych produktach codziennego użytku i wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Fot. alessandraamendess; pixabay

Fot. alessandraamendess; pixabay

Według Endocrine Society, ok. 1000 substancji znajdujących się m.in. w produktach higieny osobistej, tekstyliach, detergentach, żywności i innych ogólnodostępnych produktach może należeć do związków endokrynnie czynnych (EDCs). Mogą one powodować m.in.: niedoczynność tarczycy, zaburzenia neurologiczne i przedwczesne dojrzewanie płciowe, zaburzenie płodności czy przyczynienie się do rozwoju cukrzycy, otyłości oraz zachorowań na nowotwory złośliwe.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zapraszają kobiety w ciąży do udziału w międzynarodowym badaniu HYPIEND, które ma wyjaśnić, jak związki endokrynnie czynne (EDCs) zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego oraz wpływają na przebieg ciąży i rozwój dzieci. EDCs to substancje chemiczne znajdujące się m.in.: w produktach higieny osobistej, tekstyliach i żywności, które mogą zakłócać pracę układu hormonalnego i prowadzić do wielu chorób.

Czytaj też: Popularny lek przeciwbólowy podwaja ryzyko ADHD u dzieci – nowe badania alarmują

Projekt naukowo-badawczy HYPIEND jest realizowany przez naukowców z 14 zespołów pochodzących z 8 krajów europejskich. Zakłada monitorowanie narażenia na związki endokrynnie czynne ponad 800 kobiet w ciąży z Polski, Hiszpanii i Belgii oraz ich dzieci do 18. miesiąca życia.

Badanie HYPIEND. Jesteś w początkach ciąży, zgłoś się

Kobiety, które wezmą udział w projekcie HYPIEND będą mogły skorzystać z kompleksowej opieki okołoporodowej w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie oraz dodatkowych badań, które pomogą dowiedzieć się, jak substancje chemiczne wpływają na układ hormonalny i rozwój ich dziecka (oceniany będzie dwukrotnie do 18. miesiąca życia).

Do udziału w projekcie mogą się zgłosić kobiety do 11. tygodnia ciąży:  

  • dzwoniąc na nr tel. 22 636 06 50, wew. 7 (Biuro Wsparcia Pacjenta czynne w godz. 8.00-15.00) 
  • wysłać zgłoszenie na adres: [email protected] 

Prof. Michał Ciebiera, dyrektor WIZK, kierownik projektu na Polskę:

W tym projekcie, po raz pierwszy na taką skalę, zmierzymy stężenie EDCs w płynach ustrojowych, czyli krwi, moczu, ale także mleku matki. Lepiej poznamy, w jaki sposób substancje chemiczne zaburzają gospodarkę hormonalną i szkodliwie działają na oś podwzgórze-przysadka mózgowa już w okresie płodowym, a także jak wpływają na rozwój fizyczny i neurologiczny małych dzieci.

Badanie HYPIEND. Czy forma edukacji będzie mieć wpływ na ograniczenie sięgania po produkty zawierające EDCs

Projekt HYPIEND będzie trwał pięć lat. Kobiety, które wezmą w nim udział, zostaną przydzielone do dwóch grup, w których porównane zostaną różne metody edukacji. Jedna grupa otrzyma dostęp do aplikacji mobilnej oraz weźmie udział w warsztatach edukacyjnych na temat sposobów zmniejszania narażenia na związki endokrynnie czynne.

Druga grupa otrzyma broszurę informującą o ryzykach związanych z narażeniem na EDCs oraz sposobach unikania takich substancji w codziennym życiu. W ten sposób zostanie zbadane, czy działania edukacyjne są w stanie skutecznie modyfikować zachowania związane z ekspozycją na EDCs, a także, czy te zmiany są wystarczające, by ograniczać negatywny wpływ EDCs na stan zdrowia i rozwój dzieci. 

Narażenie na szkodliwe substancje chemiczne w czasie życia płodowego może wpływać negatywnie na rozwój fizyczny i intelektualny dzieci, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworów.

Więcej informacji o projekcie na stronie: https://hypiend.eu/polska/ 

Beata IgielskaB
Napisane przez

Beata Igielska

Tematyką zdrowia zajmuje się od 2020 r. Laureatka kilku nagród dziennikarskich. W styczniu 2025 r. została Dziennikarzem Medycznym Roku 2024 w kategorii Internet. Uwielbia tematy społeczne, ma wieloletnie doświadczenie w mediach ogólnopolskich. Pisze publicystykę, wywiady, reportaże – za jeden z nich została nagrodzona w 2007 r. Prywatnie wielbicielka dobrej literatury, muzyki, sztuki. Jej konikiem jest teatr – ukończyła oprócz polonistyki, także teatrologię. Lubi podróże.