Ponieważ nie tylko Polska zmaga się z niedoborem personelu pielęgniarskiego, powstała międzynarodowa inicjatywa European Nursing Action. Projekt ten zakłada nie tylko zwiększenie liczby pielęgniarek, ale również poszerzanie ich kompetencji zawodowych.
Funkcjonowanie wyspecjalizowanych zespołów pielęgniarskich zajmujących się uzyskiwaniem dostępu naczyniowego jest powszechne w krajach takich jak: Węgry, Grecja, Czechy, Włochy, Hiszpania, Dania, Wielka Brytania, Francja i Portugalia. Badania wykazują, że skuteczność zakładania cewników PICC przez pielęgniarki jest porównywalna z wynikami osiąganymi przez lekarzy. Średnia skuteczność wynosi 90-99 proc., w zależności od poziomu doświadczenia personelu i warunków proceduralnych.
Czytaj także: Ćwierć biliona złotych na minusie – NFZ na skraju zapaści finansowej
Wprowadzenie podobnych rozwiązań w Polsce mogłoby znacząco usprawnić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Umożliwienie pielęgniarkom wykonywania specjalistycznych procedur pozwoliłoby nie tylko na optymalizację kosztów ponoszonych przez placówki medyczne, ale także na poprawę jakości opieki nad pacjentami i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów medycznych.
Implantacja cewników PICC przez pielęgniarki – to się opłaca
Cewnik PICC wprowadzony i utrzymywany przez specjalny zespół pielęgniarski jest opłacalną alternatywą dla pozostałych cewników do podawania terapii wymagającej dostępu centralnego w krótkich i długich okresach leczenia. Poszerzenie kompetencji pielęgniarek pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie tej procedury, zmniejszając koszty i oszczędzając czas personelu lekarskiego. Rozwiązanie znacząco zmniejszy koszty i zapewni organizację pracy wspierającą najlepsze praktyki w Europie.
– Rozszerzenie kompetencji personelu pielęgniarskiego co do wprowadzania różnych typów dostępu naczyniowego i zarządzania tym procesem jest kluczowym krokiem w kierunku optymalizacji opieki zdrowotnej, zwiększenia dostępności procedur i obniżenia kosztów opieki. W wielu krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych pielęgniarki są uprawnione do wykonywania różnych typów procedur po odpowiednim przeszkoleniu i certyfikacji przez lokalne towarzystwa naukowe – podsumowuje dr Maciej Latos, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego.
Korzyści dla pacjentów
- obniżenie kosztów leczenia, więc procedura staje się dostępna dla szerszego grona pacjentów;
- skrócenie czasu oczekiwania oraz hospitalizacji umożliwia szybsze rozpoczęcie terapii i powrót do codziennych aktywności;
- zwiększanie efektywności systemu ochrony zdrowia, co przekłada się na lepszą organizację i wykorzystanie zasobów medycznych.
European Nursing Act 2024-2027 – przełomowa inicjatywa na rzecz pielęgniarek w UE
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku Polska po raz drugi sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (UE). Jednym z priorytetów prezydencji, wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Komisją Europejską, jest projekt European Nursing Action. Pielęgniarek jest zbyt mało, więc konieczne staje się rozszerzenie ich kompetencji zawodowych. Przyczyni się to się do zwiększenia efektywności systemu ochrony zdrowia i poprawy jakości leczenia pacjentów.
– W całej Unii Europejskiej odnotowuje się niedobór około półtora miliona pielęgniarek i położnych. Wiele pielęgniarek zmaga się z intensywnym stresem w pracy, co skutkuje problemami zdrowotnymi zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. Dodatkowo w ponad połowie krajów UE obserwuje się przedwczesne odejście z zawodu oraz malejące zainteresowanie wyborem kariery w pielęgniarstwie – podkreśla mgr Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Coraz większy nacisk kładzie się na interdyscyplinarne podejście do procedur medycznych, zwłaszcza w obszarze dostępu naczyniowego. Cewniki centralne zakładane obwodowo i cewniki pośrednie są często wprowadzane w Europie przez pielęgniarki wchodzące w skład zespołów dostępu naczyniowego.
– Wprowadzanie procedury przez interdyscyplinarny zespół, jak w Słowenii, pokazuje, że poszerzanie kompetencji personelu pielęgniarskiego przekłada się nie tylko na poprawę jakości terapii, ale również na zwiększenie efektywności i opłacalności leczenia – komentuje dr Paweł Witt, przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
Nowoczesne pielęgniarki muszą być przygotowane do podejmowania zaawansowanych zadań medycznych, jak wykonywanie skomplikowanych procedur diagnostycznych czy zarządzania opieką nad pacjentami w intensywnej terapii.