Czapka nie jest lekiem. Nie lecz zatok na własną rękę

Jeśli mamy problemy z zatokami, to nie warto miesiącami leczyć się preparatami bez recepty. Czapka też nie wyleczy naszych zatok. O chorobach zatok rozmawiamy w podcaście “Focus o Zdrowiu” z Krzysztofem Cecherzem, otorynolaryngologiem, chirurgiem głowy i szyi z kliniki Medical Esthetic w Warszawie.
Jeśli mamy problemy z zatokami, to nie warto miesiącami leczyć się preparatami bez recepty.

Fot. Screen z podcastu Focus o Zdrowiu

Problem z zatokami może nie być taki błahy, jaki z pozoru nam się wydaje, dlatego przedłużające się problemy z zatokami powinniśmy konsultować z lekarzem laryngologiem.

– W zatokach może się pojawić nawet zmiana nowotworowa – tłumaczy w podcaście Focus o Zdrowiu dr n.med. Krzysztof Cecherz, otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi z kliniki Medical Esthetic w Warszawie.

Czapka i alergie

Natomiast infekcje zatok kojarzą się z sezonem jesienno-zimowym jednak wiele osób zaczyna chorować wiosną. To zwykle osoby cierpiące z powodu alergii. W ich przypadku nie wystarczy samo leczenie zatok. Tu trzeba wyeliminować przyczynę, czyli leczyć alergię.

Czytaj też: Wiosna w pełni, alergie też. Jak złagodzić objawy i uniknąć powikłań?

Przy rozmowach o chorobach zatok, wśród pacjentów, pojawia się często mit, że noszenie czapki chroni przed chorobami zatok. Zdaniem lekarza może być wręcz odwrotnie – przegrzanie sprzyja infekcjom. Dlatego czapkę należy nosić, gdy jest naprawdę zimno.

Oglądaj podcast “Focus o Zdrowiu”: Czapka nie jest lekiem. Nie lecz zatok na własną rękę

Anna KaczmarekA
Napisane przez

Anna Kaczmarek

W Focus o Zdrowiu pełnię funkcję redaktor naczelnej. Jestem też autorką podcastu „Focus o zdrowiu”. Dziennikarskie szlify zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Później pracowałam m.in. w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, a następnie w portalu branżowym Rynek Zdrowia. Przez prawie 10 lat byłam najpierw redaktor prowadzącą, a później redaktor naczelną sektora zdrowie w Grupie NaTemat. Moja praca dziennikarska została wielokrotnie doceniona. W 2024 r. otrzymałam wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra” w kategorii „choroby serca”. W kwietniu 2024 r. Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przyznała mi nagrodę „Zdrowe Pióro 2023” w kategorii Internet. Zdobyłam też I nagrodę w konkursie na „Dziennikarza Medycznego Roku 2023” w kategorii Internet. W 2022 r. otrzymałam „Kryształowe Pióro” w kategorii „onkologia” w konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra”. W 2019 r. i 2020 r. zdobyłam wyróżnienia w tym konkursie. Jestem laureatką wyróżnienia w konkursie „Sukces Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – media i PR” oraz „Sukces Roku 2022 w Ochronie Roku – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i PR”. W 2023 r. otrzymałam od Koalicji dla Wcześniaka tytuł „Anioła Wcześniaków”.