Kryzys może dotknąć każdego. Dbajcie o siebie – kochajcie, pracujcie i bawcie się

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego w najmniej oczekiwanym momencie. Związany jest zazwyczaj z jakimiś „awariami” w relacjach. Czasem z trudnymi relacjami w domu – mówi w podcaście Focus o Zdrowiu, Katarzyna Szczerbowska, dziennikarka, asystentka zdrowienia, działaczka społeczna związana z Fundacją eFkropka, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego, asystentka zdrowienia.
Co zrobić jeśli widzimy, że bliska nam osoba przechodzi kryzys psychiczny? Jak pomóc, jeśli nasz bliski nie chce zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Fot. Focus o Zdrowiu

Jak tłumaczy, nie musi być to przemoc domowa, może to być np. nadopiekuńczy rodzić. Wiele osób choruje, ponieważ „sypią” im się te pierwsze miłości.

– Bardzo przeżywamy to co dzieje się między ludźmi, zwłaszcza w naszej Słowiańskiej kulturze – mówi Katarzyna Szczerbowska.

Co zrobić jeśli widzimy, że bliska nam osoba przechodzi kryzys psychiczny? Jak pomóc, jeśli nasz bliski nie chce zwrócić się o pomoc do specjalisty? Leczenie „na siłę” jest właściwie niemożliwe. Nie ma jednej recepty na to jak przekonać osobę w kryzysie do skorzystania z pomocy specjalisty.

Czytaj także: Kryzys psychiczny Polaków przyspiesza. Lawinowy wzrost wizyt u psychologów

Dlatego, jak radzi nasza rozmówczyni, warto samemu najpierw pójść do takie specjalisty np. w Centrum Zdrowia Psychicznego i porozmawiać o tym co się dzieje z naszym bliskim oraz jak przekonać tę osobę, żeby pozwoliła sobie pomóc.

Mamy w Polsce 117 Centrów Zdrowia Psychicznego, w których uzyskamy pomoc psychologa, psychiatry, psychoterapeuty, pielęgniarki i asystenta zdrowienia. Centra prowadzą też opiekę środowiskową, czyli jeżdżą również do pacjenta do domu. Niestety przyszłość funkcjonowania Centrów jest niepewna.

Czytaj także: Coś tobą steruje, a psychologowie nadal zachodzą w głowę

Anna KaczmarekA
Napisane przez

Anna Kaczmarek

W Focus o Zdrowiu pełnię funkcję redaktor naczelnej. Jestem też autorką podcastu „Focus o zdrowiu”. Dziennikarskie szlify zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Później pracowałam m.in. w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, a następnie w portalu branżowym Rynek Zdrowia. Przez prawie 10 lat byłam najpierw redaktor prowadzącą, a później redaktor naczelną sektora zdrowie w Grupie NaTemat. Moja praca dziennikarska została wielokrotnie doceniona. W 2024 r. otrzymałam wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra” w kategorii „choroby serca”. W kwietniu 2024 r. Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przyznała mi nagrodę „Zdrowe Pióro 2023” w kategorii Internet. Zdobyłam też I nagrodę w konkursie na „Dziennikarza Medycznego Roku 2023” w kategorii Internet. W 2022 r. otrzymałam „Kryształowe Pióro” w kategorii „onkologia” w konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra”. W 2019 r. i 2020 r. zdobyłam wyróżnienia w tym konkursie. Jestem laureatką wyróżnienia w konkursie „Sukces Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – media i PR” oraz „Sukces Roku 2022 w Ochronie Roku – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i PR”. W 2023 r. otrzymałam od Koalicji dla Wcześniaka tytuł „Anioła Wcześniaków”.