Eksperci wskazują na kilka czynników stojących za wzrostem popularności męskiej medycyny estetycznej. Dr Krzysztof Jakubowski z kliniki Estell zauważa, że wpływ na decyzje mężczyzn mają często ich partnerki – to właśnie one zachęcają ich do skorzystania z profesjonalnych usług. Równie istotną rolę odgrywają media społecznościowe, które kreują nowoczesny wizerunek mężczyzny dbającego o wygląd równie starannie jak kobiety.
Czytaj też: Czy botoks pomaga? Eksperyment z udziałem bliźniąt nie pozostawia żadnych wątpliwości
Dr Krzysztof Jakubowski mówi:
Medycyna estetyczna przestaje być postrzegana jako coś ekskluzywnego i zarezerwowanego dla kobiet. Mężczyźni coraz częściej sięgają po zabiegi nie tylko ze względów wizualnych, ale także dla własnego komfortu i pewności siebie.
Medycyna estetyczna i mężczyźni to idealne połączenie
Jeszcze kilka lat temu zabiegi poprawiające wygląd były kojarzone głównie z mężczyznami po czterdziestce. Obecnie granica wieku wyraźnie się przesuwa. Choć największą grupę klientów stanowią panowie w wieku 41-50 lat (30 proc.), to już 24 proc. pacjentów kliniki Estell ma mniej niż 30 lat. To wyraźny sygnał, że młodsze pokolenie nie widzi w medycynie estetycznej niczego niezwykłego – dla nich to po prostu kolejny element dbania o siebie, podobnie jak zdrowe odżywianie czy aktywność fizyczna.
Czytaj też: Ponad połowa Polaków chce rezygnacji z obowiązkowej składki zdrowotnej
Na szczycie listy najpopularniejszych zabiegów znajduje się laseroterapia, pomagająca w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik różowaty czy zaczerwienienia. Dużą popularnością cieszy się także toksyna botulinowa, skutecznie redukująca zmarszczki mimiczne. Mężczyźni coraz częściej decydują się również na zabiegi wzmacniające włosy, co jest odpowiedzią na powszechny problem łysienia.

Dr Krzysztof Jakubowski tłumaczy:
Jeszcze w 2021 roku mężczyźni stanowili 16 proc. naszych klientów. W 2024 roku ich udział wzrósł już do 22 proc. To wyraźny sygnał, że temat dbania o wygląd nie budzi już wśród nich oporów.
Trend rosnącej popularności zabiegów wśród mężczyzn wydaje się stabilny. Eksperci przewidują, że w kolejnych latach odsetek panów odwiedzających kliniki estetyczne nadal będzie rosnąć. Wraz ze zmianą społecznych oczekiwań oraz wzrostem świadomości dotyczącej dbałości o wygląd, zabiegi takie jak mezoterapia skóry głowy czy botoks mogą stać się dla mężczyzn równie naturalnym wyborem, co regularne wizyty u fryzjera lub barbera.