Z danych zawartych w najnowszym raporcie HireDoc.com wynika, że od kwietnia do czerwca 2025 r. pojawiły się 3988 ogłoszenia dotyczące zatrudnienia lekarzy i specjalistów – to wzrost aż o 17 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i ponad 50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ten dynamiczny przyrost ogłoszeń nie tylko świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na kadrę medyczną, ale również o rosnącej roli portalu HireDoc.com jako głównej platformy rekrutacyjnej dla sektora zdrowia.
Czytaj też: Lekarze mają nowego asystenta. Nazywa się Medico PZWL i wie naprawdę sporo
Michał Pękała, VP Growth w grupie Docplanner, mówi:
Tak duża liczba ofert pracy to potwierdzenie, że rynek usług medycznych dynamicznie się rozwija, ale także dowód na to, że portal HireDoc.com po ponad roku funkcjonowania na polskim rynku zdobył zaufanie menedżerów placówek medycznych jako rzetelny partner w rekrutacji.
Coraz więcej atrakcyjnych ogłoszeń dla lekarzy – to nie przypadek
Zdecydowana większość ogłoszeń (aż 90 proc.) pochodziła z sektora prywatnego. Placówki państwowe – takie jak POZ-y, szpitale czy NZOZ-y – odpowiadały łącznie za zaledwie kilkanaście procent ofert. To wyraźny sygnał, że to prywatne podmioty wiodą dziś prym w poszukiwaniu lekarzy i kształtują model pracy w ochronie zdrowia.
Czytaj też: Pierwszy taki przypadek w Polsce. Lekarze z Wrocławia uratowali dwulatka po udarze mózgu
Największe zapotrzebowanie zgłaszało województwo mazowieckie, które odpowiadało za niemal 18 proc. wszystkich ogłoszeń. Drugie i trzecie miejsce zajęły Wielkopolska i Śląsk. Z kolei największy przyrost liczby ofert odnotowano w województwie łódzkim – aż o 135 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2025. Spadek aktywności rekrutacyjnej dotknął natomiast Małopolskę, Pomorze i Zachodniopomorskie.
Największe zapotrzebowanie zgłoszono na lekarzy bez specjalizacji – to aż 7 proc. wszystkich ofert. Tuż za nimi uplasowali się lekarze rodzinni, interniści i kardiolodzy, każda z tych grup z udziałem 5 proc. w ogólnej liczbie ogłoszeń. Łącznie aż 60 proc. ofert dotyczyło tylko 15 najpopularniejszych specjalizacji, mimo że w drugim kwartale poszukiwano specjalistów z ponad stu dziedzin medycyny.

Z jednej strony świadczy to o utrzymującym się zapotrzebowaniu na lekarzy „pierwszego kontaktu” i specjalistów chorób cywilizacyjnych, z drugiej – o realnych trudnościach w zapełnieniu podstawowych stanowisk medycznych, zwłaszcza w placówkach prywatnych.
Rynek pracy dla lekarzy wyraźnie przesuwa się w kierunku modelu zorientowanego na elastyczność i outsourcing. Ponad 57 proc. ofert zawierało propozycję zatrudnienia w ramach umów cywilnoprawnych – najczęściej B2B. Co trzecia oferta dopuszczała więcej niż jedną formę zatrudnienia, pozostawiając wybór kandydatowi.
Wynagrodzenie również coraz częściej uzależnione jest od liczby i wartości wizyt: 72 proc. ofert przewidywało płatność jako procent od kwoty zapłaconej przez pacjenta. Stała stawka za wizytę była drugą najpopularniejszą formą rozliczenia. To rozwiązanie bardziej elastyczne, ale też – zdaniem niektórych lekarzy – mniej przewidywalne i trudniejsze do pogodzenia z tradycyjnym etosem pracy w medycynie.
Raport przygotowany przez HireDoc.com, będący częścią Grupy Docplanner (do której należy też serwis ZnanyLekarz), pokazuje nie tylko trendy rekrutacyjne, ale też ewolucję całego sektora zdrowia. Przejście do modelu pracy opartego na cyfrowych narzędziach, rozliczeniach B2B i komercjalizacji relacji lekarz-pacjent staje się nowym standardem.
HireDoc.com funkcjonuje w Polsce od ponad roku i stopniowo staje się centralnym węzłem dla lekarzy i rekruterów medycznych. ZnanyLekarz z kolei pozostaje dominującą platformą do umawiania wizyt i zarządzania ruchem pacjentów w gabinetach.