Rak płuca. Ci pacjenci nie mogą poczekać. Każdy dzień na wagę życia

W raku płuca liczy się czas. Dlatego bardzo ważne jest skrócenie czasu diagnostyki. Od tego jak szybko zostanie wdrożone leczenie zależy życie chorego. O tym jak skrócić ścieżkę diagnostyczną chorych rozmawiamy w podcaście Focus o Zdrowiu z prof. dr hab. n. med. Piotrem Rutkowskim z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Sylwią Jaczyńską – Kolaszą z Komitetu Farmaceutycznego Amerykańskiej Izby Handlowej i firmy Amgen.
W raku płuca liczy się czas. Dlatego bardzo ważne jest skrócenie czasu diagnostyki.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Sylwia Jaczyńska – Kolasza z Komitetu Farmaceutycznego Amerykańskiej Izby Handlowej i firmy Amgen.

Obejrzyj: Ci pacjenci nie mogą poczekać. Każdy dzień na wagę życia

Pacjent z rakiem płuca potrzebuje szybkiej diagnostyki po to, żeby mógł jak najszybciej rozpocząć leczenie. Od tego zależ jego życie. Tymczasem w Polsce jest problem z tym, żeby pacjent dostał w jednym czasie skierowanie na badania histopatologiczne i badania molekularne. To bardzo wydłuża czas.

Czytaj także: Szczepienia przeciwko HPV to najlepsza profilaktyka raka szyjki macicy

Specjaliści – prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Sylwia Jaczyńska – Kolasza z Komitetu Farmaceutycznego Amerykańskiej Izby Handlowej i firmy Amgen, wyjaśniają co zrobić, żeby pacjenci jak najszybciej mogli rozpocząć leczenie.

Anna KaczmarekA
Napisane przez

Anna Kaczmarek

W Focus o Zdrowiu pełnię funkcję redaktor naczelnej. Jestem też autorką podcastu „Focus o zdrowiu”. Dziennikarskie szlify zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Później pracowałam m.in. w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie, a następnie w portalu branżowym Rynek Zdrowia. Przez prawie 10 lat byłam najpierw redaktor prowadzącą, a później redaktor naczelną sektora zdrowie w Grupie NaTemat. Moja praca dziennikarska została wielokrotnie doceniona. W 2024 r. otrzymałam wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra” w kategorii „choroby serca”. W kwietniu 2024 r. Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych przyznała mi nagrodę „Zdrowe Pióro 2023” w kategorii Internet. Zdobyłam też I nagrodę w konkursie na „Dziennikarza Medycznego Roku 2023” w kategorii Internet. W 2022 r. otrzymałam „Kryształowe Pióro” w kategorii „onkologia” w konkursie dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra”. W 2019 r. i 2020 r. zdobyłam wyróżnienia w tym konkursie. Jestem laureatką wyróżnienia w konkursie „Sukces Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – media i PR” oraz „Sukces Roku 2022 w Ochronie Roku – Liderzy Medycyny” w kategorii „Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i PR”. W 2023 r. otrzymałam od Koalicji dla Wcześniaka tytuł „Anioła Wcześniaków”.