Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Będzie duże europejskie badanie

Jednym z efektów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 jest włożenie na agendę unijną problematyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście rozwiązań cyfrowych. Jeszcze w tym roku ma się odbyć duże europejskie badanie dzieci i nastolatków. Polska prezydencja to także wypracowany pakiet farmaceutyczny i dyskusja o cyfrowej transformacji ochrony zdrowia.
We wszystkich państwach członkowskich ma się odbyć badanie na temat związku treści internetowych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Fot. freepik

We wszystkich państwach członkowskich ma się odbyć badanie na temat związku treści internetowych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Fot. freepik

Można to uznać za duży sukces, ponieważ UE nie podejmie żadnych działań, jeśli nie ma mandatu od Rady Unii Europejskiej. Zdrowie jako takie było co prawda na agendzie, ale nie w kontekście zagrożeń płynących ze świata wirtualnego dla dzieci i młodzieży. Odbędzie się duże europejskie badanie dotyczące wpływu treści cyfrowych na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wyniki posłużą do opracowania zaleceń i standardów dotyczących cyberbezpieczeństwa i odpowiedzialności platform cyfrowych. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Wypracowane konkluzje wytyczą zakres potencjalnych działań: bezpieczeństwo dzieci w sieci, pojawiające się tam treści, dostępność do nich, zasady budowania kampanii społecznych.

Czytaj także: Hejt w internecie. Jak dzieci łamią psychikę innym dzieciom

Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia, mówi:

We wszystkich państwach członkowskich ma się odbyć badanie na temat związku treści internetowych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. To będzie duże wyzwanie, do którego trzeba być dobrze przygotowanym.

Na podstawie badania powstanie raport, dzięki któremu przygotowane zostaną standardy i zalecenia dla wszystkich państw członkowskich dotyczące cyberbezpieczeństwa. Zalecenia będą skierowane bezpośrednio dla platform internetowych, które powinny odpowiadać za treści, które zamieszczane są w sieci.

Konkluzje przyjęte przez Radę ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) znalazły się wśród priorytetów Komisji Europejskiej. Badanie odbędzie się jeszcze w tym roku, być może rozpocznie się jesienią. Wśród urzędników UE jest duża determinacja w tym temacie.

Cyfryzacja ochrony zdrowia, pakiet farmaceutyczny

Polska prezydencja to także duża dyskusja nad tematem cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej. Podnoszono sprawę cyberbezpieczeństwa, przetwarzania danych medycznych pierwotnych i wtórnych, gdzie najważniejsze jest zabezpieczenie interesu pacjenta. To on sam powinien decydować o udostępnianiu swoich danych. Dla rozwoju nauki ważna jest dostępność do danych wtórnych.

Czytaj także: Nowoczesne leki to bezpieczeństwo zdrowotne – powinny znajdować swoją drogę do pacjenta

Polska, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, jest dobrze przygotowana do wdrażania systemu EHDS, ale konieczne są nowe instytucje i zapewnienie bezpieczeństwa danych. 

Izabela Leszczyna, minister zdrowia, wyjaśnia:

Aby dane zdrowotne były bezpieczne, muszą pozostać w rękach państwa.

Kolejna sprawą w czasie polskiej prezydencji było bezpieczeństwo lekowe. Wypracowany pakiet farmaceutyczny jest elementem szerszego podejścia: bezpieczeństwo pacjentów, dostępność leków zarówno w aptece jak i cenowa. W czasie prezydencji podkreślano, że w niepewnych czasach trzeba budować bezpieczeństwo Europy w różnych obszarach.

Katarzyna Kacperczyk mówi:

Pakiet farmaceutyczny był jednym z trudniejszych tematów. Z jednej strony do dyskusji zasiedli przedstawiciele rządów państw unijnych, z drugiej przedstawiciele organizacji pacjenckich, a z trzeciej – przedstawiciele biznesu farmaceutycznego. Jest to pierwsza poważna reforma w farmacji od 20 lat.

Efekt to 1500 stron tekstu i kompromisy zamknięte w pół roku, co nie udało się w czasie żadnej dotychczasowej prezydencji. Kompromis przewiduje skrócenie okresu ochronnego leków dla dużych firm. To nowe rozwiązanie zabezpieczy dostępność do leków na mniejszych rynkach.

Katarzyna Kacperczyk podsumowuje:

Państwo może wezwać firmę farmaceutyczną do wprowadzeniu leku na rynek. Jeśli firma go nie dostarczy, będzie miała skrócony o dwa lata okres ochronny.

W czasie polskiej prezydencji nie pominięto też tematu zdrowia publicznego i profilaktyki. Wciąż pozostaje kwestia deregulacji prawnych odnośnie do wchodzących na rynek wciąż nowych produktów tytoniowych. Mówiąc krótko, prawo nie nadąża za innowacyjnością rynku. Odbyło się spotkanie dotyczące profilaktyki oraz przygotowano raport o najlepszych programach profilaktycznych.

Beata IgielskaB
Napisane przez

Beata Igielska

Tematyką zdrowia zajmuje się od 2020 r. Laureatka kilku nagród dziennikarskich. W styczniu 2025 r. została Dziennikarzem Medycznym Roku 2024 w kategorii Internet. Uwielbia tematy społeczne, ma wieloletnie doświadczenie w mediach ogólnopolskich. Pisze publicystykę, wywiady, reportaże – za jeden z nich została nagrodzona w 2007 r. Prywatnie wielbicielka dobrej literatury, muzyki, sztuki. Jej konikiem jest teatr – ukończyła oprócz polonistyki, także teatrologię. Lubi podróże.