Wrocław wkracza do elity robotycznej kardiochirurgii

Instytut Chorób Serca (IChS) USK oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) od lat wdrażają innowacyjne metody leczenia chorób serca. Po sukcesie programu transplantacji, w ramach którego przeprowadzono już blisko 200 przeszczepień, nadszedł czas na kolejny przełom – kardiochirurgię wspomaganą robotycznie.
Pierwsza operacja kardiochirurgiczna na Dolnym Śląsku

Pierwsza operacja kardiochirurgiczna na Dolnym Śląsku

13 marca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu przeprowadzono pierwszą na Dolnym Śląsku operację kardiochirurgiczną z wykorzystaniem robota da Vinci. To niezwykle rzadkie procedury, dotychczas realizowane jedynie w Warszawie.

Czytaj też: Chirurgia robotyczna. Szybko, bezpiecznie i bez powikłań. “W laparoskopii tej operacji bym nie wykonał”

Zabieg polegał na małoinwazyjnym pomostowaniu aortalno-wieńcowym (MIDCAB), podczas którego tętnica piersiowa wewnętrzna została pobrana przy użyciu systemu robotycznego. Procedurę przeprowadzili prof. dr hab. Piotr Suwalski oraz dr Radosław Smoczyński z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, natomiast operację pomostowania wykonali prof. Roman Przybylski i dr Maciej Rachwalik z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu.

Kardiochirurgia robotyczna nie tylko w Warszawie. Ważny moment dla Dolnego Śląska

Dzięki precyzyjnej pracy robota, pobranie tętnicy odbywa się przy minimalnym uszkodzeniu otaczających tkanek, co zmniejsza ból pooperacyjny i przyspiesza rekonwalescencję. Zabieg przeprowadzany jest na bijącym sercu, obniżając ryzyko powikłań neurologicznych. Lepsza wizualizacja i dostęp do pola operacyjnego umożliwiają dokładniejszą analizę przypadku oraz efektywniejsze szkolenie personelu medycznego.

Czytaj też: Niesamowita operacja serca w Krakowie. Lekarze użyli technologii z gier wideo

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dyrektor Instytutu Chorób Serca USK, podkreśla, że rozwój nowoczesnych metod leczenia wymaga nie tylko technologii, ale także otwartości i odwagi:

Chcemy się uczyć i rozwijać, być miejscem, do którego z całego kraju ściągać będą ludzie, którzy chcą być najlepsi. Dzięki możliwości współpracy z czołowymi ośrodkami w kraju i za granicą, mamy szansę uczyć się od najlepszych. Cieszę się, że prof. Piotr Suwalski zgodził się podzielić z nami swoim doświadczeniem. Potem sami będziemy szkolić i w ten sposób system ochrony zdrowia w Polsce systematycznie będzie poszerzał pulę świadczeń oferowanych pacjentom. Będziemy bezpieczniej i skuteczniej pomagać w najtrudniejszych przypadkach.

Prof. Piotr Suwalski, dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, przypomina, że pierwsze roboty chirurgiczne powstały właśnie z myślą o naprawianiu serc. Do tej pory w Polsce operacje kardiochirurgiczne z wykorzystaniem systemu da Vinci wykonywano jedynie w Warszawie. Wrocławskie Centrum Chirurgii Robotycznej ma szansę stać się drugim najważniejszym ośrodkiem w kraju, oferującym te nowoczesne procedury.

Do tej pory takie operacje przeprowadzano tylko w Warszawie /Fot. USK Wrocław

Prof. Piotr Suwalski mówi:

Bardzo się cieszę, że robotyka wraca do kardiochirurgów. Wsparcie robotyczne dla pacjenta często oznacza szybsze wyjście do domu, niekoniecznie pobyt na intensywnej terapii, o wiele mniejszy ból. I kosmetyka, która może nie jest najważniejsza, ale dla wielu osób jest istotna i musimy to uszanować.

Robotyczna chirurgia serca to nie tylko innowacja w leczeniu, ale również nowa jakość w edukacji medycznej. System da Vinci pozwala na podłączenie drugiej konsoli, co umożliwia studentom i młodym lekarzom obserwowanie każdego ruchu robota w czasie rzeczywistym. Prof. Ponikowski zapowiada, że w perspektywie najbliższych lat Uniwersyteckie Centrum Pediatrii we Wrocławiu rozszerzy swoje kompetencje o leczenie chorób serca u najmłodszych pacjentów, co jest “wielką potrzebą społeczną”.

Dzięki tej przełomowej operacji Dolny Śląsk dołącza do światowej czołówki w zakresie nowoczesnej kardiochirurgii. Pacjenci mogą liczyć na mniej inwazyjne i bardziej efektywne leczenie, a lekarze na możliwość pracy z najnowocześniejszymi technologiami.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.