Dlatego olsztyńska Fundacja CzuliMy w projekcie „Akademia świadomego seniora – dojrzałe kochanie i szybkie testowanie” promuje profilaktykę zakażeń HIV wśród osób po pięćdziesiątce. Projekt finansowany jest z grantu otrzymanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.
Akademia świadomego seniora już działa
Pierwsze spotkanie w „Akademii świadomego seniora” odbyło się 30 czerwca na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bartoszycach. Zgromadzeni wysłuchali wykładu na temat możliwości uprawiania dobrego, ale bezpiecznego seksu. Była mowa m.in. o profilaktyce przedekspozycyjnej (PrEP). Ważnym elementem były informacje, gdzie można wykonać bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV, a także, jak takie testowanie się odbywa. Przedstawione zostały najważniejsze informacje o HIV oraz innych chorobach przenoszonych drogą płciową. Nie zabrakło wiadomości, że dzięki nowoczesnym lekom z HIV można normalnie żyć i współżyć seksualnie bez ryzyka przekazania zakażenia partnerowi/partnerce. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatne prezerwatywy.
Czytaj także: Test na HIV u lekarza rodzinnego. Przełomowa zmiana w walce z epidemią w Polsce
Kolejne spotkania odbędą się jeszcze w tym roku w innych miastach województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. w Olsztynie, Nidzicy, Mrągowie, czy Lidzbarku Warmińskim.
Katarzyna Grabia, prezeska Fundacji CzuliMy:
Mieliśmy już okazję prowadzić zajęcia w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, również na tematy dotyczące seksu. Niektóre informacje przekazywane seniorom budziły ich zaskoczenie. Wiele z tych osób nie otrzymało nigdy edukacji seksualnej, a ich współżycie często ograniczało się do celów prokreacyjnych. To pokolenie, które zazwyczaj o HIV myśli tak, jak przedstawiały to filmy z lat 80-tych. Dlatego zajęcia ukierunkowane na profilaktykę zakażeń wirusem mogą naprawdę pomóc w ograniczeniu epidemii w tej grupie wiekowej.
Starsze osoby zakażają się HIV, brak lęku przed ciążą, brak prezerwatywy
Fundacja CzuliMy będzie prowadziła spotkania z osobami w wieku przedemerytalnym i emerytalnym nie tylko na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, ale też w czasie spotkań ze stowarzyszeniami i kołami zrzeszających osoby 50+. Każdy chętny będzie mógł na miejscu wykonać testy na HIV, HCV i kiłę. Fundacja CzuliMy przygotowała ulotki na temat profilaktyki i testowania na HIV, a także materiały promocyjne – smyczki, przypinki przypominające o profilaktyce oraz wspomniane już prezerwatywy.
Czytaj także: Przełom w walce z HIV. Lek onkologiczny EBC-46 jako klucz do eliminacji wirusa
Sławomir Roś z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci:
Choć niektórym dwudziestolatkom trudno w to uwierzyć, osoby 60-letnie i starsze nadal korzystają z życia i uprawiają seks, a co za tym idzie mogą zakazić się HIV. Warto, żeby wiedziały, że można tego uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę np. PrEP. Dlatego cieszę się, że wspieramy projekt trafiający właśnie do seniorów.
Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła ponad 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.