Pierwszy taki zabieg na świecie. Rewolucyjna implantacja defibrylatora EV‑ICD u dziecka

W Warszawie przeprowadzono pierwszą na świecie implantację defibrylatora EV‑ICD Aurora u młodego pacjenta. To przełom nie tylko technologiczny, ale i symboliczny – pokazujący, że Polska staje się liderem w nowoczesnej medycynie dziecięcej.
Pierwsza taka operacja na świecie przeprowadzona w Warszawie /Fot. CZD

Pierwsza taka operacja na świecie przeprowadzona w Warszawie /Fot. CZD

10 czerwca 2025 roku w Instytucie „Pomnik‑Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) dokonano pionierskiej operacji, która ma szansę wyznaczyć nowe standardy w leczeniu najtrudniejszych przypadków pediatrycznych zaburzeń rytmu serca. Zespół specjalistów z Kliniki Kardiochirurgii, Kardiologii, Anestezjologii, Diagnostyki Obrazowej i Bloku Operacyjnego, przy wsparciu Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii, wszczepił młodemu pacjentowi nowatorski kardiowerter‑defibrylator EV‑ICD Aurora. To pierwsza na świecie udokumentowana implantacja tego typu urządzenia u dziecka.

Czytaj też: Kiedy nadejdzie arytmia? Opolscy lekarze potrafią to przewidzieć

Pacjentem był nastolatek z poważną wrodzoną chorobą mięśnia sercowego, który z racji stanu zdrowia był zagrożony nagłym zgonem sercowym. Zabieg został przeprowadzony w specjalistycznej sali hybrydowej IPCZD, wyposażonej w nowoczesny angiograf, sfinansowany dzięki Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Defibrylator EV-ICD Aurora – technologia przyszłości

Nowy typ defibrylatora – EV‑ICD Aurora (Extravascular Implantable Cardioverter-Defibrillator) – radykalnie zmienia podejście do terapii dzieci z arytmiami. Tradycyjne wszczepiane defibrylatory wiążą się z koniecznością prowadzenia elektrod przez układ żylny, co w przypadku dzieci – zwłaszcza z niewielkimi naczyniami krwionośnymi – bywa technicznie trudne i obarczone ryzykiem powikłań. EV‑ICD działa inaczej: jego elektroda umieszczana jest pod mostkiem, poza naczyniami, eliminując ryzyko mechanicznych urazów i infekcji oraz znacznie upraszczając ewentualną wymianę systemu.

Czytaj też: Guz większy niż serce dziecka. Spektakularna operacja w Białymstoku uratowała życie 4-latka

Na tym jednak nie kończy się innowacyjność tego rozwiązania. W przeciwieństwie do dotychczas dostępnych kardiowerterów podskórnych, EV‑ICD Aurora oferuje możliwość stymulacji antyarytmicznej (anti-tachycardia pacing, ATP). To subtelna, mniej inwazyjna metoda zatrzymywania groźnych arytmii, która może być zastosowana jeszcze przed koniecznością użycia defibrylacji. Dla pacjenta oznacza to mniejsze dolegliwości, rzadsze wyładowania i znaczną poprawę komfortu życia.

Defibrylator EV‑ICD Aurora wszczepiony 12-letniemu pacjentowi /Fot. CZD

Zabieg w IPCZD był możliwy dzięki interdyscyplinarnej współpracy wielu wybitnych specjalistów. Operację przeprowadził zespół kierowany przez dr. n. med. Mariusza Birbacha (Klinika Kardiochirurgii IPCZD), wspierany przez dr. hab. n. med. Macieja Sterlińskiego z Narodowego Instytutu Kardiologii. Kluczową rolę odegrały także prof. dr hab. n. med. Katarzyna Bieganowska i dr n. med. Maria Miszczak-Knecht z Kliniki Kardiologii, zespół anestezjologiczny, instrumentariuszki oraz technik elektroradiologii z Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Fot. CZD

Zabieg zakończył się pełnym sukcesem – w siódmej dobie po implantacji chłopiec, w dobrym stanie ogólnym, został wypisany do domu. To potwierdzenie nie tylko skuteczności nowej technologii, ale i wysokiego poziomu polskiej medycyny dziecięcej.

Lekarze z Instytutu „Pomnik‑CZD” oraz Narodowego Instytutu Kardiologii planują kolejne operacje oraz badania długoterminowe oceniające skuteczność i bezpieczeństwo nowego systemu. Możliwe, że implantacja EV‑ICD Aurora stanie się nowym złotym standardem leczenia arytmii u dzieci, a wypracowane w Polsce procedury będą adaptowane w innych krajach.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.