Jaskra, nazywana “cichym złodziejem wzroku”, jest jednym z najpoważniejszych schorzeń okulistycznych. Choroba rozwija się latami, często bezobjawowo, stopniowo niszcząc nerw wzrokowy. W Polsce może chorować na nią nawet milion osób, ale wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie dojdzie do nieodwracalnych zmian. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej – to jedyny sposób na spowolnienie postępu choroby i uniknięcie ślepoty.
Czytaj też: Przełomowa terapia genowa przywraca wzrok niewidomym dzieciom
Wszczepiane w Katowicach implanty to pierwsze urządzenia mechaniczne w okulistyce, które umożliwiają precyzyjną regulację ciśnienia w oku już po operacji. Kluczową innowacją jest możliwość kontrolowania odpływu płynu z gałki ocznej za pomocą pola magnetycznego.
Prof. Dorota Wyględowska-Promieńska, ordynatorka Oddziału Okulistyki Dorosłych UCK w Katowicach, mówi:
Jakbyśmy chcieli to zwizualizować, urządzenie ma za zadanie za pomocą pola magnetycznego zamknąć lub otworzyć kranik, którym płynie płyn z gałki ocznej.
Katowice wyznaczają nowy kierunek w leczeniu jaskry
Nowoczesny implant jest częściowo wszczepiany do wnętrza oka, a częściowo na powierzchni gałki ocznej. Procedura trwa około godziny, a pacjenci mogą wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. To znaczące usprawnienie w porównaniu do tradycyjnych metod leczenia, które często wymagają dłuższej hospitalizacji i wiążą się z większym ryzykiem powikłań.
Czytaj też: Leki GLP-1 mogą powodować problemy z oczami. Warto monitorować swój wzrok
Zdaniem lekarzy z Katowic wprowadzenie tej technologii do praktyki klinicznej to milowy krok w leczeniu jaskry. Wysoka skuteczność implantu sprawia, że pacjenci mogą uniknąć kolejnych operacji, a w wielu przypadkach również konieczności codziennego stosowania kropli przeciwjaskrowych.
Prof. Dorota Wyględowska-Promieńska dodaje:
Dzięki implantowi pacjent – w większości przypadków – nie będzie już musiał kropić oczu, co jest uciążliwe. Dla nas najważniejsze jest, żeby utrzymać ciśnienie i przepływ płynów w oku na takim poziomie, by nie dochodziło do uszkodzeń pola widzenia.
Do tej pory lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wszczepili implanty czterem pacjentom. Kolejne zabiegi są już zaplanowane. Zdaniem ekspertów nowa metoda daje ogromne nadzieje na poprawę jakości życia osób z jaskrą, dla których dotychczasowe leczenie było niewystarczające.

Katowice stały się jednym z pierwszych miast na świecie, gdzie stosuje się tę nowatorską technologię. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zyskało tym samym status pionierskiego ośrodka, który oferuje pacjentom dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny.
Prof. Adrian Smędowski, zastępca kierownika Oddziału Okulistyki Dorosłych UCK, wyjaśnia:
Obserwowałem rozwój tej technologii przez około 10 lat. To autorski pomysł jednego doktoranta, który pracuje w Szwajcarii. Obecnie udało się do naszego szpitala sprowadzić tę technologię. W ubiegłym miesiącu wszczepiliśmy czterem pacjentom pierwszy implant z powodzeniem i bardzo dobrymi efektami. To dla nas coś przełomowego, ogromny przełom w mikrotechnologii.
Nowoczesne leczenie to również komfort i większa swoboda dla pacjentów. Wielu z nich przez lata zmagało się z koniecznością codziennego stosowania kropli i częstymi wizytami kontrolnymi. Teraz, dzięki implantowi sterowanemu polem magnetycznym, kontrola choroby staje się prostsza, a skuteczność terapii większa.
Choć nowoczesna technologia znacząco poszerza możliwości leczenia, lekarze podkreślają, że kluczowe w walce z jaskrą pozostaje jej wczesne wykrycie. Dlatego w ramach obchodów Tygodnia Jaskry pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych, konsultacji ze specjalistami oraz spotkań edukacyjnych poświęconych profilaktyce. Regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza po 40. roku życia i w przypadku obciążenia rodzinnego, mogą zapobiec utracie wzroku.