Mikrochirurgia zamiast amputacji. Tak lekarze z Lublina ratują kończyny

W lubelskim szpitalu przy al. Kraśnickiej pacjenci, którym grozi amputacja, odzyskują nadzieję na sprawność. Dzięki zaawansowanej mikrochirurgii rekonstrukcyjnej ortopedzi potrafią odbudować uszkodzone tkanki i kości, ratując kończyny nawet w najcięższych przypadkach.
Lekarz – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Lekarz – zdjęcie poglądowe /Fot. Freepik

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie stał się jednym z kluczowych ośrodków w Polsce, w których przeprowadza się skomplikowane operacje mikrochirurgiczne ratujące kończyny pacjentów przed amputacją. Dzięki wysokiej klasy specjalistom oraz innowacyjnym metodom leczenia osoby z rozległymi urazami, nowotworami czy powikłaniami pooperacyjnymi mogą liczyć na odzyskanie sprawności i poprawę jakości życia.

Czytaj też: Proteza z osierdzia wołowego ratuje nie tylko przed amputacją kończyny

Dr n. med. Tomasz Gieroba, kierownik Oddziału Urazowo-Ortopedycznego, mówi:

Mikrochirurgia rekonstrukcyjna to nie tylko technika operacyjna, ale również szansa na zachowanie niezależności i aktywności dla wielu pacjentów, którzy w innych placówkach usłyszeliby, że amputacja jest jedyną opcją.

Ortopedzi z Lublina ratują kończyny pacjentów z całej Polski

Jednym z pacjentów, który skorzystał z nowoczesnych metod leczenia w lubelskim szpitalu, jest 73-letni mieszkaniec podkrakowskich Myślenic. Doznał on poważnego urazu po tym, jak jego noga została zmiażdżona przez koło samochodu ciężarowego. Trafił do kilku placówek medycznych w kraju, jednak ze względu na otwarte złamanie oraz rozległy ubytek tkanek miękkich większość specjalistów rekomendowała amputację.

Czytaj też: Przełom w leczeniu osteoporozy. Nowy hydrożel wzmacnia kości w dwa tygodnie

W Lublinie lekarze podjęli się skomplikowanej operacji mikrochirurgicznej, dając pacjentowi szansę na zachowanie kończyny.

Jak wyjaśnia lek. med. Jaromir Ognik z Oddziału Urazowo-Ortopedycznego:

Zakończyliśmy drugi etap leczenia operacyjnego. Podczas pierwszej operacji pokryliśmy ubytek w kończynie płatem unaczynionym pobranym z uda oraz założyliśmy zewnętrzny stabilizator. W kolejnym etapie przeprowadziliśmy stabilizację oraz uzupełniliśmy ubytki kostne przeszczepami z innego miejsca, aby uzyskać zrost kostny. Pacjent powoli wraca do zdrowia i czuje się coraz lepiej.

Mikrochirurgia rekonstrukcyjna jest stosowana nie tylko w przypadkach poważnych urazów, ale także u pacjentów z wrodzonymi wadami, nowotworami czy powikłaniami po wcześniejszych zabiegach. Polega na odbudowie uszkodzonych struktur ciała za pomocą tkanek pobranych z innych miejsc organizmu, z zachowaniem ich unaczynienia i unerwienia.

Lekarze z Lublina ratują kończyny przed amputacją – dla nich nie ma przypadków beznadziejnych /Fot. szpital.lublin.pl

Dr n. med. Tomasz Gieroba dodaje:

Dołączyliśmy do wąskiego grona szpitali, w których przeprowadzane są operacje w zakresie mikrochirurgii rekonstrukcyjnej w ortopedii. W Polsce jest zaledwie kilka ośrodków, które wykonują takie zabiegi na większą skalę, m.in. w Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. Dlatego nasi ortopedzi ciągle rozwijają swoje kompetencje w tym zakresie i odbywają zagraniczne staże, m.in. we Włoszech, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Czechach w ramach dwuletnich studiów w Europejskiej Szkole Mikrochirurgii Rekonstrukcyjnej.

Operacje mikrochirurgiczne to jeden z największych przełomów w ortopedii rekonstrukcyjnej. Obejmują one m.in. wykorzystanie unaczynionych płatów tkanek, precyzyjnych przeszczepów kostnych oraz innowacyjnych metod stabilizacji uszkodzonych struktur. Tego typu leczenie wymaga niezwykłej precyzji oraz zaawansowanego sprzętu, ale przede wszystkim wykwalifikowanego zespołu chirurgów i specjalistów.

W perspektywie najbliższych lat rozwój tej dziedziny może sprawić, że coraz więcej pacjentów uniknie konieczności amputacji i będzie mogło wrócić do normalnego funkcjonowania. Placówki, takie jak szpital w Lublinie, udowadniają, że zaawansowana medycyna może realnie zmieniać życie ludzi, dając im drugą szansę na pełną sprawność i niezależność.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.