Chirurdzy z Sosnowca łączą technologię i precyzję. Nowa metoda leczenia raka jelita grubego

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu lekarze opracowali nowatorskie podejście do leczenia jednego z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Dzięki połączeniu precyzji systemu robotycznego z możliwościami noża harmonicznego zespół chirurgów osiąga jeszcze lepsze wyniki w operacjach raka jelita grubego, minimalizując ryzyko i skracając czas rekonwalescencji.
Chirurdzy z Sosnowca użyli noża harmonicznego do leczenia raka jelita grubego /Fot. WSS5

Chirurdzy z Sosnowca użyli noża harmonicznego do leczenia raka jelita grubego /Fot. WSS5

Nowa metoda operacyjna, wprowadzona w sosnowieckim szpitalu, to przykład na to, jak technologia może wspierać medycynę w walce z jedną z najbardziej podstępnych chorób cywilizacyjnych. Chirurdzy łączą precyzję systemu robotycznego – pozwalającego na doskonałą wizualizację i wyjątkową dokładność – z zaawansowanym narzędziem tnącym, czyli nożem harmonicznym, który jednocześnie tnie i koaguluje tkanki.

Czytaj też: Rak płuca. Niskodawkowa tomografia komputerowa ratuje życie

Prof. Zbigniew Lorenc, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych, mówi:

System robotyczny zapewnia najlepsze uwidocznienie struktur, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo chorego. Dodatkowo zastosowaliśmy teraz nóż harmoniczny idealnie dopasowany do robota. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszamy krwawienie śródoperacyjne, skracamy czas zabiegu. Stosowanie tej metody jest szczególnie istotne u chorych z rakiem odbytnicy, którzy wcześniej poddani byli radioterapii.

Chirurdzy z Sosnowca z nowym narzędziem do leczenia raka jelita grubego

Nóż harmoniczny to nowoczesne narzędzie chirurgiczne, które pozwala jednocześnie ciąć tkanki i zamykać naczynia krwionośne za pomocą drgań ultradźwiękowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych narzędzi, które wykorzystują wysoką temperaturę, nóż harmoniczny działa mechanicznie – generuje drgania z częstotliwością około 55 tysięcy razy na sekundę. To sprawia, że jest niezwykle precyzyjny i minimalizuje uszkodzenia otaczających tkanek.

Czytaj też: Ekstremalne zimno zamiast skalpela. Krioablacja w walce z rakiem nerki

Podczas operacji umożliwia nie tylko dokładne cięcie, ale również skuteczne tamowanie krwawienia bez konieczności używania szwów czy metalowych klipsów. Mniejsza ilość wydzielanego ciepła oznacza, że sąsiednie struktury nie są narażone na oparzenia, co skraca czas gojenia i zmniejsza ryzyko powikłań. W efekcie chirurg ma lepszą widoczność w polu operacyjnym, a cały zabieg może trwać krócej i być bezpieczniejszy dla pacjenta.

Chirurdzy z Sosnowca z prof. Zbigniewem Lorencem na czele /Fot. WSS5

Ze względu na swoje właściwości nóż harmoniczny znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, zwłaszcza w chirurgii onkologicznej i laparoskopowej. W przypadku operacji raka jelita grubego, szczególnie w trudnodostępnych partiach miednicy, jego wykorzystanie pozwala na jeszcze większą precyzję i skuteczność, zwłaszcza u pacjentów, którzy wcześniej przeszli radioterapię i mają bardziej delikatne, zmienione chorobowo tkanki.

Nóż harmoniczny jest niezwykle precyzyjny i minimalizuje uszkodzenia otaczających tkanek /Fot. WSS5

W Polsce rak jelita grubego co roku diagnozowany jest u około 20 tysięcy osób. To jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zabiegi robotyczne – dzięki swojej precyzji i małej inwazyjności – są coraz częściej preferowaną opcją leczenia chirurgicznego, zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach choroby nowotworowej. W połączeniu z doświadczeniem chirurgów oraz nowoczesnym sprzętem tworzą realną szansę na poprawę wyników leczenia.

Nowatorska metoda nie byłaby możliwa bez znaczącego wsparcia finansowego. Zakup systemu robotycznego dla szpitala w Sosnowcu został sfinansowany dzięki dotacji w wysokości 10 milionów złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Z urządzenia na co dzień korzystają zespoły medyczne dwóch oddziałów klinicznych: chirurgii ogólnej oraz urologii i onkologii urologicznej. Od momentu wdrożenia, specjaliści przeprowadzili już ponad sto operacji z jego użyciem u pacjentów onkologicznych.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.