Niesamowity zabieg u dziecka z wadą serca w Rzeszowie. Do tej pory tak leczono dorosłych

W Rzeszowie dokonano medycznego przełomu. 12-letni chłopiec z ciężką, wrodzoną wadą serca przeszedł pierwszy w regionie zabieg implantacji stentgraftu – nowoczesnego protezy wewnątrznaczyniowej – który uratował mu życie i pozwolił wrócić do codzienności już następnego dnia.
W Rzeszowie przeprowadzono nowatorską operację kardiochirurgiczną u dziecka /Fot. materiały prasowe

W Rzeszowie przeprowadzono nowatorską operację kardiochirurgiczną u dziecka /Fot. materiały prasowe

2 lipca 2025 r. lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przeprowadził pierwszy na Podkarpaciu zabieg implantacji stentgraftu w aortę u dziecka. Pacjentem był 12-letni chłopiec, u którego po badaniu echokardiograficznym i tomografii komputerowej rozpoznano hipoplazję dystalnej części łuku aorty – ciężką, zagrażającą życiu wadę, skutkującą praktycznie całkowitym przerwaniem ciągłości tego głównego naczynia doprowadzającego krew z serca do organizmu.

Czytaj też: Chirurgia jak z filmu SF. Pierwsza w pełni robotyczna transplantacja serca w USA

W obliczu dramatycznych wyników badań i ryzyka ostrej niewydolności krążenia, zespół medyczny – dr n. med. Oksana Trębacz, lek. med. Wojciech Tarała, lek. med. Katarzyna Szafarz i dr n. med. Piotr Weryński – podjął natychmiastową decyzję o interwencji. Zabieg wykonano w pełnym znieczuleniu ogólnym z zabezpieczeniem kardiochirurgicznym w nowo otwartej, wysokospecjalistycznej pracowni angiografii. Użyto nowoczesnego stentgraftu BeGraft – elastycznej, metalowo-materiałowej protezy, która poszerzyła zbyt wąską aortę i przywróciła jej anatomiczną ciągłość, umożliwiając prawidłowy przepływ krwi z łuku aorty do części piersiowej. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem. Już dzień po zabiegu chłopiec, nie zgłaszając bólu ani żadnych powikłań, opuścił szpital i wrócił do domu.

Rzadka wada serca, nowatorska technika leczenia

Hipoplazja dystalnej części łuku aorty to rzadka, ale poważna wrodzona wada układu sercowo-naczyniowego, polegająca na niedorozwoju (zwężeniu) końcowego odcinka łuku aorty – czyli fragmentu naczynia, które rozprowadza natlenowaną krew z serca do dolnych partii ciała. W najcięższych przypadkach może dojść do niemal całkowitego przerwania ciągłości aorty (tzw. przerwanie łuku aorty, IAA), co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi z lewej komory serca do dolnej części organizmu. Wada ta jest najczęściej diagnozowana już w okresie noworodkowym lub niemowlęcym, ale w postaciach łagodniejszych może pozostać niezauważona aż do wieku dziecięcego, a czasem nawet później.

Czytaj też: Wrocławscy lekarze z pionierskim zabiegiem zastawki mitralnej – bez zatrzymywania serca!

Szacuje się, że hipoplazja łuku aorty w różnych formach występuje z częstością około 1 na 10 tys. żywych urodzeń. Zdarza się, że towarzyszy innym wadom serca, takim jak ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) lub przetrwały przewód tętniczy (PDA). Objawy zależą od stopnia zwężenia i mogą obejmować niewydolność krążenia, nadciśnienie w górnej połowie ciała, słabe tętno w kończynach dolnych, sinicę, trudności w karmieniu oraz zahamowanie wzrostu. W przypadkach bardzo wczesnych i ciężkich brak przepływu krwi przez aortę skutkuje niedokrwieniem dolnej części ciała i może prowadzić do szybkiej dekompensacji krążeniowo-oddechowej.

Stentgraft uratował życie 12-latka cierpiącego na hipoplazję dystalnej części łuku aorty /Fot. materiały prasowe

Leczenie hipoplazji dystalnej części łuku aorty zależy od stopnia jej zaawansowania i wieku pacjenta. Tradycyjnie była to wada leczona wyłącznie operacyjnie, z otwarciem klatki piersiowej i chirurgiczną rekonstrukcją aorty. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się jednak małoinwazyjne techniki przezskórne – takie jak implantacja stentów lub stentgraftów – które umożliwiają poszerzenie zwężonego odcinka bez potrzeby klasycznej operacji. Metody te, dotąd zarezerwowane głównie dla dorosłych, są coraz częściej wdrażane u dzieci, szczególnie w wyspecjalizowanych ośrodkach kardiologii dziecięcej, co znacząco skraca czas hospitalizacji i poprawia komfort pacjentów.

Pododdział Kardiologii Dziecięcej w I Klinice Pediatrii i Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie działa dopiero od lutego 2022 roku, ale już teraz może poszczycić się osiągnięciami, które stawiają go w awangardzie europejskiej kardiologii interwencyjnej. Od początku funkcjonowania zespół kardiologów dziecięcych wykonuje pełne spektrum badań diagnostycznych oraz coraz bardziej zaawansowanych zabiegów terapeutycznych.

Jednym z najbardziej spektakularnych momentów w historii oddziału był unikatowy zabieg z grudnia 2024 roku, kiedy to po raz pierwszy w Polsce wszczepiono zastawkę serca typu Myval THV u 16-letniej dziewczynki z ciężką wadą wrodzoną. Zastawki tego typu, znane dotąd głównie z zastosowań u dorosłych, nigdy wcześniej nie były wykorzystywane u dzieci w naszym kraju. Sukces tego zabiegu otworzył nowe możliwości dla najmłodszych pacjentów, którzy dotąd musieli być odsyłani do zagranicznych ośrodków.

Marcin PowęskaM
Napisane przez

Marcin Powęska

Biolog, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor naukowy Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER). Autor blisko 10 000 tekstów popularnonaukowych w portalu Interia, ponad 50 publikacji w papierowych wydaniach magazynów "Focus", "Wiedza i Życie" i "Świat Wiedzy". Obecnie pisze także na łamach OKO.press.